Głębokie
Głębokie
Nieduża wieś (ok. 500 mieszk.) w dolinie potoku Głęboczanka, prawobrzeżnego dopływu Popradu.
Miejscowość, podobnie jak sąsiedni Młodów, po raz pierwszy została wymieniona w XIV w. w akcie lokacyjnym Piwnicznej jako już istniejąca.
Największym walorem Głębokiego są źródła wód mineralnych. Odkryte w 1814 r. przez pasterza Michała Cięciwę. Od początku cieszyły się ogromną popularnością. Amatorzy zarówno kuracji pitnych, jak i kąpieli przybywali do Głębokiego już od lat 30. XX w. Do 1914 r. stał tutaj budynek pijalni i urządzenia zdrojowe. Po II wojnie światowej pijalnia została odbudowana, ponadto wykonano trzy nowe odwierty. Po latach dużej popularności (lata 70. I 80. XX w.) ujęcie wody zostało zdewastowane i dopiero w ostatnich latach staraniem Stowarzyszenia Młodów-Głębokie „Zdrój św. Kingi” odzyskał swój blask. Obecnie do eksploatacji udostępnione jest jedno źródło, przy którym od wiosny do jesieni ustawia się kolejka ludzi chcących zaczerpnąć zdrowotnej wody.
Wody z Głębokiego działają leczniczo głównie w chorobach układu trawiennego i oddechowego, nerwicach i stanach rekonwalescencji.
Dziś w Głębokiem oprócz źródła jest także Park Św. Kingi – patronki tutejszych wód. Ścieżki parku prowadzą do niewielkiego stawu i do wieży widokowej. W 2010 r. (5. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II) zasadzono sosnę, poświęconą przez papieża Benedykta XVI.