Przegladaj obiekty z regionu:

Głębokie

Głębokie

Nieduża wieś (ok. 500 mieszk.) w dolinie potoku Głęboczanka, prawobrzeżnego dopływu Popradu.

Miejscowość, podobnie jak sąsiedni Młodów, po raz pierwszy została wymieniona w XIV w. w akcie lokacyjnym Piwnicznej jako już istniejąca.

Największym walorem Głębokiego są źródła wód mineralnych. Odkryte w 1814 r. przez pasterza Michała Cięciwę. Od początku cieszyły się ogromną popularnością. Amatorzy zarówno kuracji pitnych, jak i kąpieli przybywali do Głębokiego już od lat 30. XX w. Do 1914 r. stał tutaj budynek pijalni i urządzenia zdrojowe. Po II wojnie światowej pijalnia została odbudowana, ponadto wykonano trzy nowe odwierty. Po latach dużej popularności (lata 70. I 80. XX w.) ujęcie wody zostało zdewastowane i dopiero w ostatnich latach staraniem Stowarzyszenia Młodów-Głębokie „Zdrój św. Kingi” odzyskał swój blask. Obecnie do eksploatacji udostępnione jest jedno źródło, przy którym od wiosny do jesieni ustawia się kolejka ludzi chcących zaczerpnąć zdrowotnej wody.

Wody z Głębokiego działają leczniczo głównie w chorobach układu trawiennego i oddechowego, nerwicach i stanach rekonwalescencji.  

Dziś w Głębokiem oprócz źródła jest także Park Św. Kingi – patronki tutejszych wód. Ścieżki parku prowadzą do niewielkiego stawu i do wieży widokowej. W 2010 r. (5. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II) zasadzono sosnę, poświęconą przez papieża Benedykta XVI. 

 

 

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 134, W tym miesiącu: 2468
Wszystkich odwiedzin: 699323
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.