Przegladaj obiekty z regionu:

Piwniczna-Zdrój

Piwniczna-Zdrój jest położona nad brzegiem Popradu w centrum Beskidu Sądeckiego, w dolinie pomiędzy górskimi pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Do uzdrowiska prowadzi malownicza trasa z Nowego  Sącza przez Stary Sącz, Rytro i dalej do Muszyny i Krynicy. Podróż tą trasą jesienią, dostarcza wyjątkowych wrażeń estetycznych.

Założycielem miasta był Kazimierz Wielki, który w dniu 1 lipca 1348 roku, pozwolił Hankowi (Hanuszowi), założyć miasto oparte na prawie magdeburskim "na surowym korzeniu" po obu stronach rzeki Poprad, w miejscu zwanym "Piwniczną Szyją". Głównym celem założenia nowej osady była potrzeba pomnożenia dochodów Królestwa, dlatego wybrano miejsce przy trakcie handlowym biegnącym z Krakowa przez Nowy Sącz do Koszyc na Węgrzech. Organizacją nowego miasta zajął się mieszczanin nowosądecki Hanko, który równocześnie był pierwszym dziedzicznym wójtem Piwnicznej. Na mocy przywileju lokacyjnego najważniejszym przedstawicielem organizacji miejskiej był wójt.

Kazimierz Wielki zapewnił miastu szybki rozwój przyznając mu prawo organizowania targów w mieście w dniu, który wybierze wójt. Zwolnił też mieszczan i kmieci od wszelkich danin i posług na okres dwudziestu lat. Położenie przy ruchliwym trakcie handlowym na Węgry, liczne przywileje królewskie, spowodowały szybki i  rozwój miasta.

Od czasów lokacji miasta zachował się prawie niezmieniony układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami. W zachodniej części rynku znajduje się ratusz, którego zalążek powstał  w XIX wieku i pełnił funkcję wartowni. Na środku rynku znajduje się zabytkowa cysterna z 1913, jest to studnia, która zaopatrywała mieszczan w wodę do użytku codziennego, a później była zbiornikiem przeciwpożarowym. Naprzeciw widać kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP, wybudowany po wielkim pożarze miasta, w którym spłoną również kościół w latach 1881-86. Jest to kościół bazylikowy z wieżą i zabytkowym dzwonem z 1523 roku. W prezbiterium zwraca uwagę obraz pędzla Bolesława Barbackiego - Św. Józef z Dzieciątkiem. Już w XVIII wieku Piwniczna posiadała sieć wodociągową. W XIX wieku wybudowano kolej. Przystanek kolejowy w Piwnicznej wybudowano nieco później, ale ta inwestycja przyśpieszyła rozwój miasta. W latach następnych odkryto źródła wód mineralnych, a w 1884 r. pojawili się pierwsi kuracjusze. Piwniczna stała się też wkrótce znanym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym. Piwniczanie w 2008 roku świętowali jubileusz 660-lecia istnienia grodu.

Najcenniejszym bogactwem miasta są naturalne lecznicze wody mineralne, znane od dawna jako "kwaśne wody". Są to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych, wykazując działanie neutralizujące sok żołądkowy, a powstający w wyniku reakcji chlorek wapniowy działa przeciwzapalnie. Wspomagają też leczenie cukrzycy i stanów zapalnych trzustki. W miejscowych ośrodkach leczniczo- wypoczynkowych stosuje się wannowe kąpiele mineralne,  natryski wodolecznicze, masaże, gimnastykę leczniczą, inhalację oraz kurację pitną wody o doskonałym smaku. Aktualnie na terenie uzdrowiska eksploatowanych jest kilka głębinowych otworów. Woda rozlewana jest w dwóch rozlewniach w Piwnicznej i Zubrzyku i transportowana do dużych ośrodków miejskich w Polsce. Po kuracji w Piwnicznej Zdroju ludzie wracają zdrowsi i pogodni, czują się dobrze.

Piwnicznej dodaje uroku duża różnorodność terenu, który obfituje w cieniste doliny, liczne potoki spływające po zboczach gór do Popradu. Liczne szlaki turystyczne biegną właśnie tędy, przez lasy i słoneczne polany, pełne kwiatów. Mniejsze wzniesienia pełne są urokliwych miejsc spacerowych. Duża ilość lasów, w których rośnie buczyna karpacka, jodła, świerk sprawiają, że ci którzy przyjeżdżają tu jesienią mogą podziwiać złotopurpurowe, upstrzone gdzieniegdzie liliowymi plamami wrzosowisk, górskie zbocza. Ale do Piwnicznej warto przyjechać o każdej porze roku, bo każda pora roku jest tu piękna, a ludzie bardzo gościnni.

Piwniczną zamieszkują dziś potomkowie nadpopradzkich górali, od ciemnych sukiennych portek zwanych czarnymi góralami. Wielu z nich to ludzie niezwykli, którzy utrwalając codzienność w rzeźbach, wierszach, tańcu i pieśniach utrwalają piwniczańską tradycję i tworzą historię. W tym mieście szanuje się przeszłość zawartą w dokumentach historycznych i pamiątkach kultury zarówno materialnej, jak i duchowej. Eksponuje je muzeum regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. W XIX w. odkryto walory klimatyczne i lecznicze tego niepowtarzalnego miejsca na ziemi. Niegdyś o znaczeniu uzdrowiska zadecydowały czystość powietrza i wody mineralne, szczawy, a dziś wciąż jeszcze jest to spokojna i cicha okolica.

Prócz niewątpliwych walorów uzdrowiskowych Piwniczna z dnia na dzień staje się ośrodkiem sportów zimowych, dzięki licznym wyciągom i interesującym trasom narciarskim. Zimą panują tu wspaniałe warunki śniegowe umożliwiające uprawianie sportów zimowych w popularnych ośrodkach narciarskich w Suchej Dolinie, Wierchomli Małej i Kokuszce. Trasy zjazdowe o różnej skali trudności sprawiają, że mogą z nich korzystać tak nowicjusze jak i wytrawni narciarze. W stacjach narciarskich działa kilkanaście wyciągów orczykowych i talerzykowych jak również wyciągi krzesełkowe. Trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Działają też serwisy narciarskie, wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie.

Po narciarskich szaleństwach i sytym posiłku w miejscowych restauracjach, proponujemy wizytę w muzeum. Mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej Zdroju, a powstało z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. Bogactwem muzeum jest unikatowa największa w Europie kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego, nart biegowych i zjazdowych, ukazująca rozwój techniczny tego sportowego wyposażenia, zasobny dział etnograficzny ze zbiorami sprzętu domowego i gospodarskiego, narzędzi rzemieślniczych, strojów i zabytkami dawnego rękodzieła.

Zbiory historyczne to pergaminy królewskie z przywilejami nadanymi miastu, w tym akt lokacyjny oraz zdjęcia i pamiątki po ludziach, którzy tworzyli historię i kulturę tego miasteczka. Dorobkiem w dziedzinie historii są wydawnictwa naukowe dotyczące dokumentów królewskich, monografia miasta wydana w 1998r., historia piwniczańskich Żydów, walk partyzanckich, i.in. oraz liczne tomiki poetyckie żyjących tu twórców, książki popularyzujące zwyczaje i gwarę mieszkańców. Bogaty zasób literatury informacyjnej, jak; przewodniki, mapy, foldery, albumy miasta i okolic przybliżają turystom wszystkie walory tego pięknego miejsca, które warto poznać.

 

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 70, W tym miesiącu: 2245
Wszystkich odwiedzin: 699100
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.