Przegladaj obiekty z regionu:

Witamy w Piwnicznej

Piwniczna-Zdrój to urokliwe uzdrowisko w sercu Beskidu Sądeckiego. Położone w malowniczej dolinie Popradu, między górskimi pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej.

Założone w XIV w. miasteczko do dziś zachowało swoją niepowtarzalną atmosferę. Uroku dodaje jej duża różnorodność terenu. Liczne trasy turystyczne zadowolą wymagających turystów. Niższe i łagodniejsze wzniesienia idealnie nadają się na spokojne spacery. Także i w mieście nie brak terenów do spacerowania. Bogactwo lasów (buczyna karpacka, jodła, świerk) szczególnie jesienią dostarcza licznych wrażeń estetycznych.    

Najcenniejszym bogactwem Piwnicznej są naturalne lecznicze wody mineralne, znane od dawna jako „kwaśne wody” (z chemicznego punktu widzenia to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste). Wodne kuracje w Piwnicznej dają zdrowie i pogodę ducha. Woda rozlewana jest w dwóch rozlewniach (w Piwnicznej i Zubrzyku) i transportowana na całą Polskę.

Prócz niewątpliwych walorów uzdrowiskowych Piwniczna jest ośrodkiem sportowym. Zimą, dzięki licznym wyciągom, interesującym trasom zjazdowym i dobrym warunkom śniegowym, można aktywnie wypoczywać na stoku w jednym z lokalnych ośrodków narciarskich (Sucha Dolina, Kokuszka, Wierchomla). Zróżnicowane pod kątem trudności trasy zjazdowe sprawiają, że mogą z nich korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze. Na Obidzy znajduje się trasa do narciarstwa biegowego. Ponadto zimą działa lodowisko na Radwanowie (wraz z wypożyczalnią łyżew). Latem natomiast Piwniczna ma do zaoferowania mnóstwo tras górskich dla turystów spragnionych długich wycieczek, ale także i dla tych, którzy preferują spokojniejsze spacery. Rozległa sieć szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych) pozwoli na zaplanowanie idealnej wycieczki. Latem można szukać orzeźwienia także na Basenach na Radwanowie. Oprócz tego jest jeszcze całoroczna Hala Widowiskowo-Sportowa wraz ze ścianką wspinaczkową, co doskonale uzupełnia ofertę sportową miasteczka.      

Także pod względem kulturowym Piwniczna jest niezwykle ciekawa. Zamieszkiwana jest przez potomków górali nadpopradzki, zwanych także czarnymi góralami (od ciemnego sukna, z którego wyrabiano góralskie portki). Ten niezwykły folklor kultywują miejscowy Regionalny Zespół „Dolina Popradu” oraz Dziecięcy Regionalny Zespół „Małe Piwnicoki”. Z dawną kulturą można zapoznać się w lokalnym Muzeum Regionalnym, które mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej. Wśród cennych eksponatów dokumentujących dorobek materialny piwniczańskich górali można tu zobaczyć także unikatową kolekcję dawnego sprzętu narciarskiego, a także pergaminy królewskie z przywilejami nadanymi miastu przez polskich królów.  

Bogata oferta turystyczno-kulturalna miasteczka pozwoli na miły wypoczynek zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

Zapraszamy do Piwnicznej!  

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 143, W tym miesiącu: 2477
Wszystkich odwiedzin: 699332
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.