Przegladaj obiekty z regionu:

Przetwory

PRZETWORY

 

Bryndza z mleka krowiego

 

Wykonanie:

Pierwszym etapem uzyskania bryndzy jest zrobienie tzw. „sera klaganego”. Do jego otrzymania potrzebna będzie podpuszczka. Aby otrzymać 1,5 kg sera przygotowujemy ok 10l mleka (najlepiej świeżo udojonego – ważna jest jego temperatura, jeśli nie mamy takowego, lekko mleko podgrzewamy).

Do garnuszka z ciepłą wodą wlewamy 1,5 małej łyżeczki podpuszczki, mieszamy, polewamy po powierzchni mleka. Kilka razy delikatnie mleko mieszamy. Odczekujemy – sprawdzamy  czy wytworzył się ser. Przygotowujemy gazę (składamy ją na pół) – cedzimy mleko, odciskamy, zawiązujemy i zawieszamy aby odciekła tzw. żentyca. Najlepiej pozostawić ser na całą noc. Taki ser jest bardzo smaczny do kanapek, można go lekko posolić.

Gdy chcemy zrobić z niego bryndzę, musimy poczekać aż się „zestarzeje”. Kroimy go wtedy na paski i czekamy aż „zgliwieje” (zrobi się śliski po wierzchu). Dojrzały ser mielimy, dość dobrze solimy i wkładamy do glinianego lub kamiennego garnka mocno ubijając. Przykrywamy podobnie jak bryndzę owczą, dociskamy.

Możemy jej używać do farszu na ruskie pierogi, do kanapek a wymieszana z kwaśną śmietaną posłuży do okraszenia młodych ziemniaków.

 

Lubczykówka

Składniki:

1/2 spirytusu,

2 łyżki miodu naturalnego,

2 gałązki ziela lubczyku.

 

Wykonanie:

Spirytus rozcieńczyć przegotowaną, ostudzoną wodą (wg uznania, ale najczęściej 1:1). Do butelek włożyć po gałązce ziela i po łyżce miodu, zalać alkoholem. Wstrząsnąć. Odstawić na kilka dni.

 

Przepis na domowe kiszenie kapusty

 

Przygotować:

Szatkowaną kapustę, startą na grubych oczkach marchew, suche łodygi kopru, sól, ziele angielskie, liście bobkowe, nasiona kopru, beczkę, ubijak drewniany.

 

Wykonanie:

Do czystej beczki wrzucamy równomiernie sześć podwójnych garści kapusty, posypujemy garścią marchwi, kilkoma ziarnami ziela angielskiego, listkami laurowymi, łyżeczką nasion kopru, łyżką soli i ubijamy równomiernie do ukazanie się wody. Wtedy dajemy 2 – 3 gałązki kopru i postępujemy tak, jak z pierwszą warstwą. Na koniec przyciskamy wszystko drewnianą deseczką, kładziemy obciążenie (może to być czysty kamień) i zakręcamy beczkę. Po kilku tygodniach kapusta jest gotowa.

 

 

Opracowały: Bogumiła Janik i Danuta Kulig

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 97, W tym miesiącu: 2431
Wszystkich odwiedzin: 699286
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.