Przegladaj obiekty z regionu:

STARA LUBOWLA (STARÁ ĽUBOVŇA)

STARA LUBOWLA (STARÁ ĽUBOVŇA)

Tereny miasta położonego na północy Słowacji nad brzegami Popradu zasiedlane były już w późnej epoce kamienia.Osadnictwo z małymi przerwami przetrwało tu od paleolitu aż do wczesnego średniowiecza.Początkowe trzysta lat dziejów miasta nie jest nam niestety znane.Pierwsza pisemna wzmianka o Starej Lubowli, która stopniowo zdobywała swoje przywileje miejskie, pochodzi z1292 roku.Najważniejsze przywileje otrzymała w1364 roku od króla węgierskiego Ludwika I, który podniósł ją do rangi królewskiego wolnego miasta z prawem miecza i wyłączył spod jurysdykcji Lubowelskiego Zamku.Lubowlanie uzyskali przywileje tzw. prawa magdeburskiego, czyli mogli wybierać burmistrza, rajców miejskich, mieli prawo do organizowania dorocznych jarmarków, wyszynku piwa, połowu ryb oraz sądzenia swoich obywateli. Poza tym byli zwolnieni z niektórych opłat i podatków.Sercem Starej Lubowli jest Rynek św.Mikołaja o rzucie prostokąta, który początkowo miał wrzecionowaty kształt.Murowane budynki zaczęły przeważać wokół Rynku po pożarze w1556 r., który zniszczył starszą zabudowę drewnianą.Najważniejszym budynkiem na Rynku poza kościołem jest Dom Prowincjalny – dawna siedziba zarządcy zastawionych miast spiskich, dziś ma tu swoją siedzibę miejskie centrum informacji turystycznej oraz galeria.

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje kościół rzymskokatolicki pw. św.Mikołaja pochodzący z1280 roku.Jego barokowe wnętrze skrywa kilka dzieł sztuki.Najcenniejszym z nich jest późnogotycka chrzcielnica z XVI w., późnogotyckie płyty nagrobne z piaskowca i czerwonego marmuru.Barokowy ołtarz główny św.Mikołaja – biskupa z połowy XVIII w. – zdobią drewniane rzeźby.W centralnej części między kolumnami dominuje obraz św.Mikołaja pochodzący z drugiej połowy XIX w.Historycznie cenne są także boczne ołtarze oraz rzeźba Opłakiwanie Chrystusa.

Nad miastem góruje Zamek Lubowelski wybudowany na początku XIV w.Na kartach jego najstarszej historii zapisały się wielkie węgierskie rody szlacheckie – Omodejów i Drugethów.Pod koniec XIV w. Zamek odwiedziła królowa Maria i władca Zygmunt Luksemburski.Średniowieczny obóz wojskowy w Starej Lubowli to muzeum szczegółowo przedstawiające życie średniowiecznych żołnierzy oraz warunki, w jakich stacjonowali.W obozie znajdziemy wiele atrakcji przypominających autentyczne życie żołnierzy w obozie.

 

 

Średniowieczny obóz wojskowy znajduje się pod Zamkiem Lubowelskim przy ulicy Zámockiej.To idealne miejsce na letni obóz, zieloną szkołę czy wycieczkę dla każdego, kto chce poczuć średniowiecze na własnej skórze.Zakwaterowanie w historycznych namiotach, strzelanie z łuku i kuszy, jeździectwo, sokolnictwo, średniowieczne potrawy oraz inne atrakcje sprawiają, że warto tu przyjechać.Na terenie obozu znajduje się domek kapitański – średniowieczna karczma, która jest otwarta przez cały rok. Warto tu zajrzeć i przez chwilę odpocząć, ale także można tu zorganizować różne imprezy rodzinne i firmowe.W zimie w obozie przygotowany jest naturalny tor saneczkowy, ślizgawka, dla grup istnieje możliwość zorganizowania tradycyjnego spiskiego świniobicia oraz stylowych przyjęć.Średniowieczny obóz wojskowy to także baza wypadowa pieszych wycieczek do pobliskiego parku leśnego oraz na dłuższe wyprawy po znakowanych szlakach, w sezonie zimowym możliwe jest uprawianie narciarstwa biegowego po utrzymywanych trasach.

Lubowelski skansen to wystawa etnograficzna pod gołym niebem, która prezentuje wartości kulturowe tego różnorodnego etnicznie regionu północno-wschodniego Spiszu i północno-zachodniego Szaryszu, gdzie do stuleci wspólnie mieszkali Słowacy, Niemcy, Łemkowie, górale i Żydzi.Charakter wystawy odzwierciedla wyjątkową różnorodność tego obszaru.Znajduje się tu łącznie 15 domów oraz greckokatolicka cerkiew drewniana z Matysowej z1833 r. pod wezwaniem św.Michała Archanioła.

 

 

Dom Lubowelskiego Mieszczanina to muzeum znajdujące się na Rynku św.Mikołaja w centrum Starej Lubowli.Muzealna wystawa przedstawia życie średnich warstw społecznych w XIX w.,pokazuje, jak swoje domy urządzali lubowelscy mieszczanie.Dom wyposażono w meble z epoki, przeważnie z XIX w. w stylu „altdeutsch”, przy czym cała wystawa została wzbogacona o zabytkowe elementy dekoracyjne, z których liczne zostały przekazane jako dary od potomków starych lubowelskich rodzin, dzięki czemu obiekt uzyskał prawdziwy „starolubowelski” klimat.Na uwagę zasługuje odsłonięte sklepienie doskonale zachowanej tzw. czarnej kuchni z całym wyposażeniem, ponadto pracownia mieszczanina, pokój mieszkalny i sypialnia.Zwiedzanie urozmaicają stare fotografie przedstawiające życie lubowlan oraz widoki starych ulic, dzięki czemu zwiedzający może przenieść się do nie tak odległej historii miasta Stara Lubowla.W kamienicy tej udostępniono także piwnice, gdzie umieszczono warsztat farbiarski – modrotlaczy, zwiedzający mogą więc obejrzeć kamienicę od piwnic aż po strychy.Otwarto również warsztat ceramiki, jednak największą atrakcją Domu Lubowelskiego Mieszczanina jest możliwość wybicia własnej lubowelskiej monety – złotej lub miedzianej.

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 116, W tym miesiącu: 2450
Wszystkich odwiedzin: 699305
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.