Przegladaj obiekty z regionu:

LITMANOWA (LITMANOVÁ)

LITMANOWA (LITMANOVÁ)

Litmanowa położona jest w dolinie u podnóża szczytu Pidomok ze strony wschodniej,a od północy otaczają ją skały Marcinovái Zajacová.Granice administracyjne miejscowości obejmują obszar około 11 km2.Obecnie są to głównie łąki, pastwiska i tereny leśne.Ziemi ornej jest bardzo niewiele.Mieszkańcy miejscowości uprawiają w pobliżu swoich domostw warzywa o niewielkich wymaganiach cieplnych oraz rośliny okopowe jak ziemniaki i buraki pastewne.Ziemia zawsze była tu mało urodzajna, ciężka, ilasta i dlatego spółdzielnia rolnicza wykorzystuje ją jako łąki i pastwiska.Najwyższe wzniesienie w miejscowości to Eliaszówka.Osiąga 1025 m n.p.m.Znajduje się na północny-wschód od centrum, w odległości ok. 4,5 km.Ze szczytu widać zalesioną dolinę Zvira, Okruhli, Sihli, Griňa oraz łąki Semenivki.Przez wszystkie te miejsca po grani w kierunku na zachód przebiega granica z Polską, która ciągnie się dalej przez Przełęcz Rozdziela i Wierchliczki.Leśny ekosystem Litmanowej charakteryzuje się bogatą dziewiczą florą oferującą schronienie licznym gatunkom zwierząt. Wiele tutejszych gatunków roślin i zwierząt jest objętych ochroną.Dominują tu lasy iglaste składające się głównie ze świerka, jodły, sosny i modrzewia.Najpiękniejsze świerki i jodły występują w miejscach takich jak Zvir, Sihla, Okruhla, Rozdziele.Sosny dominują w części Medžvedžalica i Griň, gdzie występują grunty piaszczyste.

Cała okolica charakteryzuje się nieskażoną przyrodą, z każdego zakątka można tu podziwiać jej piękno.Tereny te wspaniale nadają się do wypoczynku i uprawiania turystyki.W przysiółki Mľanici-les znajdują się piękne skały, można także podziwiać złomy skalne oraz lodową jaskinię.Lód występuje w niej nawet w gorące letnie dni.Temperatura powietrza zmierzona pod lasem wynosi 27 °C, a w szczelinie w skale zaledwie 0,5 °C.Nad lasem górują Ostre Skały, w których znajdują się dwa okrągłe zagłębienia.Niektórzy badacze twierdzą, że przed wielu laty był tu czynny wulkan.Prawdopodobnie w wyniku działalności wulkanu powstały cuda natury na Wyżnym Polu jak Czubata Skała i Biała Skała.Stoki i pastwiska porastają różnorodne rośliny – zarówno kwitnące, jak i niekwitnące.

W zależności od pory roku można zbierać tu różne lecznicze rośliny, jak na przykład podbiał pospolity, pierwiosnek lekarski, rzepik pospolity, skrzyp polny, krwawnik pospolity, poziomka i wiele innych.Spośród gatunków chronionych występują tu:Dzwonek karpacki – Mľanici, szarotka alpejska – skałki pod Griniem, bobrek trójlistkowy – Rozdziele, borowik królewski – Zvir, Griň i in.

W lasach i na łąkach znajdziemy wiele źródeł, które łączą się w strumyczki.Dwa z nich już poza granicami Litmanowej tworzą wspólny potok, który również objęto ochroną.

W pobliżu Litmanowej, w przepięknej scenerii Pienin położone są tereny narciarskie.Znajdą tu coś dla siebie narciarze-amatorzy, ale i wyczynowcy, którzy mogą korzystać ze stoków o różnym nachyleniu i profilu położone na wysokości od 690 do 920 m n.p.m. Tereny te są odpowiednie do organizacji zawodów.Stoki mają przewyższenie 280 m i dysponują 3 wyciągami narciarskimi (150, 400 i 1000 m).Łączna przepustowość wyciągów wynosi 2000 osób/godz.Stoki narciarskie są sztucznie naśnieżane i oświetlone.Ze szczytu Faklówki (945 m) można podziwiać piękno przyrody oraz panoramę Tatr Wysokich.

Miłośnicy turystyki mogą wyruszyć stąd na wycieczkę po szlakach Pienin.Ośrodek oferuje kompleksowe usługi gastronomiczne w stylowej herbaciarni o wystroju góralskim oraz w bufecie znajdującym się bezpośrednio na stoku.Znajduje się tu także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz serwis nart.Goście mogą zamieszkać bezpośrednio na terenie ośrodka narciarskiego w domkach z bali drewnianych.Łącznie 90 miejsc noclegowych oferują także dwa większe obiekty oraz liczne kwatery prywatne bezpośrednio w samej miejscowości.Kolejne możliwości zakwaterowania oferuje oddalone o 10 km miasto powiatowe Stara Lubowla, gdzie znajdują się pensjonaty i hotele.

Góra Zvir ma 820 m n.p.m. Jest położona w odległości 5 km od Litmanowej w Górach Lubowelskich należących do pasma Beskidów Wschodnich. Na północy i wschodzie graniczy z Polską, na zachodzie z miejscowością Kamienka. Dziś jest porośnięta lasem, który rozprzestrzenił się na dawnych pastwiskach użytkowanych przez miejscową ludność do koszenia trawy na siano dla zwierząt na zimę. Nazwa góry Zvir powstała przez zniekształcenie pierwotnej nazwy Zvor, która oznaczała połączone stoki. Dziś ta dawna symboliczna nazwa może zostać wykorzystana do duchowego łączenia ludzi, którzy pielgrzymują tu do Matki Boskiej. Początkowo łąka i zbocza góry Zvir (Zvor) należały do rodziny Vasiľa Korčaka, ojca wizjonerki Ivetki Korčákovej-Hudákovej. W najnowszej historii bowiem Litmanowa zasłynęła głównie w związku z objawieniami Panny Marii, która właśnie na tej górze ukazała się wtedy jedenastoletniej Ivetce i dwunastoletniej Katarínie Česelkovej. Prawdziwość tych objawień pozostaje przedmiotem badań prowadzonych przez Kościół.

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 107, W tym miesiącu: 2441
Wszystkich odwiedzin: 699296
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.