Przegladaj obiekty z regionu:

DRUŻBAKI WYŻNE (VYŠNÉ RUŽBACHY)

DRUŻBAKI WYŻNE (VYŠNÉ RUŽBACHY)

Spiskie uzdrowisko Drużbaki Wyżne znajdujące się na Słowacji Wschodniej na granicy dwóch parków narodowych – Tatrzańskiego Parku Narodowego TANAP oraz Pienińskiego Parku Narodowego PIENAP – słynie z wód mineralnych.Kompleks położony na wysokości 623 m n.p.m. administracyjnie należy do gminy Drużbaki Wyżne.Już w średniowieczu znane było lecznicze działanie węglanowych wód mineralnych pochodzących z tutejszych źródeł, dlatego powstało tu uzdrowisko.Najstarsza pisemna wzmianka o jego istnieniu autorstwa kapitana załogi Zamku Szaryskiego Juraja Wernhera pochodzi z 1549 r.Uzdrowisko w Drużbakach było ulubionym miejscem wypoczynku polskiej i węgierskiej szlachty.W 1882 r. obiekty odkupił i zmodernizował hrabia Zamoyski.Leczenie i profilaktyka chorób opiera się tu na naturalnych leczniczych, słabo zmineralizowanych, wodorowęglanowych, wapienno-magnezowych wodach hipotonicznych o temperaturze do 26 °C. Najbardziej wydajne jest źródło Izabela, z którego napełniane jest letnie kąpielisko.Tutejsze źródła należą do najwydajniejszych w Europie, stanowią podstawę leczenia chorób układu nerwowego oraz stanów depresyjnych, stosowane są pomocniczo przy leczeniu nadciśnienia i miażdżycy tętnic mózgu.Uzdrowisko znane ze swojego basenu termalnego oraz pomnika przyrody – trawertynowego jeziorka Krater o średnicy 20 m wypełnionego wodą termalną o temperaturze 23 °C – oferuje przede wszystkim zabiegi wykorzystujące źródła wody wodorowęglanowo-siarkowej, wapienno-magnezowej, wodorowęglowej. Panuje tu wyjątkowo sprzyjający klimat.Podczas leczenia wykorzystywana jest balneoterapia, fizykoterapia, elektroterapia, rehabilitacja, psychoterapia i hipoterapia.Na terenie uzdrowiska zasługują na uwagę ciekawe Domki Szwajcarskie oraz Biały Dom.Piękne otoczenie ośrodka zachęca do spacerów i wypoczynku na łonie natury.W parkach poza atrakcjami przyrodniczymi znajduje się szereg dzieł rąk ludzkich, między innymi wiele drewnianych rzeźb oraz kompozycji różnych artystów.Na terenie kompleksu funkcjonuje popularne kąpielisko termalne.Kuracjusze mogą skorzystać z różnych zabiegów.

 Trawertynowy Krater jest wyjątkowym zabytkiem przyrodniczo-kulturowym.Znajduje się na terenie uzdrowiska Drużbaki Wyżne.Ma tu swoje źródło woda mineralna zawierająca węglan wapnia, który wytrąca się na krawędzi krateru i dzięki temu tworzy wokół wywierzyska podwyższony pierścień.Krater ma 20 metrów średnicy i 3 metry głębokości.Jest to niezwykła atrakcja.

Niespodzianka czeka na turystów w trawertynowym kamieniołomie na granicy Drużbak.Pod lasem na środku polanki znajduje się unikalna galeria, w której pod gołym niebem zgromadzono 104 trawertynowe rzeźby wykonane przez artystów z czternastu krajów będące pamiątką po sympozjach rzeźbiarskich organizowanych tu od 1964 roku.

 

 

 

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 123, W tym miesiącu: 2457
Wszystkich odwiedzin: 699312
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.