Przegladaj obiekty z regionu:

Ciekawe miejsca

W odległości ok. 1 km od centrum miasta w kierunku przejścia granicznego w Mniszku, przy ulicy Węgierskiej, funkcjonował tartak, a w nim - unikalna maszyna parowa z 1856 r.

Na terenie Miejscowości Zubrzyk znajduje się greckokatolicka cerkiew pw. Św. Łukasza z roku 1875. Jest murowana i opasana kamiennym murem, prowadzą do niej solidne schody. Nad nawą, prezbiterium i wieżą umieszczone są blaszane sygnaturki i hełmy z pozornymi latarniami. Budowla ta jest podzielona na trzy części: babiniec z wieżą, nawę i prezbiterium. Łukowe okna wydają się prymitywnie wykute w murze. Mimo archaicznego wyglądu, cerkiew jest młoda (rok 1875), a wyposażenie pochodzi częściowo z XVIII wieku. Obecnie cerkiew użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki. W Zubrzyku znajduje się również stary łemkowski cmentarz zlokalizowany przy chodniku przed wejściem do kościoła; zostawiono go na boku, więc choć groby niszczeją, jest ich więcej niż w innych wsiach. Pagórek z cerkwią jest świetnym punktem widokowym – przede wszystkim na dziewicze, gęsto zalesione stoki po słowackiej stronie Popradu.

Cerkiew w Wierchomli.jpeg Cerkiew grekokatolicka w Wierchomli Wielkiej z 1821 r., wybudowana w miejscu dawnej (spalonej). Wpisana jest do rejestru zabytków. To najstarszy obiekt sakralny w tym rejonie – świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej, obita gontem i kryta blachą. Obok cerkwi wolnostojąca dzwonnica. We wnętrzu zachował się kompletny ikonostas z ikonami z 2. połowy XIX w. o bogatej snycerce.  

Inne interesujące miejsca i obiekty:

  • Przystanek kolejowy drewniany z muru pruskiego z 1908/09 r.,
  • Cmentarz choleryczny na Nakle 
  • Zapora przeciwrumowiskowa na potoku Czercz, kamienna o wysokości 5 m, zamykająca zbiornik o pojemności ok. 9700 m
  • Szałasy pasterskie na halach nad Łomnicą
  • Stara regionalna, często zabytkowa, zabudowa Kokuszki, Łomnicy, Wierchomli
Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 213, W tym miesiącu: 2926
Wszystkich odwiedzin: 699781
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.