Najpopularniejsze imprezy kulturalne
STYCZEŃ
Kolędowanie Małemu Bacy - Cykl niedzielnych koncertów kolęd z udziałem lokalnych zespołów artystycznych (O.M. ECHO, RZ „Dolina Popradu”, DRZ „Małe Piwnicoki”, Orkiestra Dęta „Podhale”, Szkolna Orkiestra Dęta, zaproszone zespoły słowackie). Koncerty odbywają się w piwniczańskim kościele i w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej. Na zakończenie organizowane jest wyjście na Jaworzynkę Kokuszczańską (Pasmo Jaworzyny Krynickiej), gdzie przy Grocie Bożego Narodzenia odbywa się Msza św. oraz wspólne kolędowanie przy ognisku.
MARZEC / KWIECIEŃ
Prezentacja potraw wielkanocnych - Kiermasz potraw i ozdób wielkanocnych z nawiązaniem do tradycji regionu oraz konkurs palm wielkanocnych (w kategoriach palma tradycyjna i nowoczesna).
MAJ
Majówki "Blizy nieba" - Nabożeństwo majowe organizowane przy współpracy parafii piwniczańskiej oraz RZ „Dolina Popradu”. Spotkania odbywają się przy górskich kapliczkach. Modlitwa połączona jest z wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.
Majówka Z MGOK-iem - Trzydniowa impreza kulturalna nawiązująca do święta flagi oraz uroczystości 3-majowych. W programie jest także Msza Św., przemarsz Orkiestry Dętej "Podhale" pod pomnik przed ratuszem, okolicznościowe programy słowno-muzyczne, festyny rodzinne.
Piknik ekologiczny - Celem Pikniku jest kształtowanie dbałości o środowisko naturalne wśród mieszkańców naszej społeczności, wzrost poziomu wiedzy dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów i ich segregacji. Do Pikniku przygotowują się wszystkie szkoły i przedszkola z różnymi przedstawieniami i występami. Ogłaszany jest konkurs w dziedzienie :EKO-TEATR, EKO-PLAKAT, EKO-HASŁO, EKO-ZDJĘCIE, EKO-WIEDZA. Program pikniku obejmuje : ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, prezentacje szkół, występy zespołów.
CZERWIEC
Rodzice dzieciom - Szkolny festyn z okazji Dnia Dziecka przygotowany we współpracy z Radą Rodziców . W programie występy zespołów, gry zabawy , programy artystyczne.
Kwiat paproci - Impreza organizowana w Wierchomli rozpoczynająca sezon letni dla mieszkańców oraz letników i turystów. W programie występy zespołów ludowych, zabawy sprawnościowe.
Błogosławione Ślady - Rajd turystyczny szlakami Beskidu Sądeckiego, po których wędrował kiedyś ks. Karol Wojtyła. Koncert ku czci błogosławionego Papieża Jana Pawła II. Organizatorami są Towarzystwo Miłośników Piwnicznej oraz Parafia Piwniczna
LIPIEC
Rodzinne wędrowanie - Spotkanie na Niemcowej na Mszy św. oraz posiady przy ognisku.
Amatorski turniej piłki nożnej - Popularyzacja sportu jako formy wypoczynku, turniej rozgrywany jest „na wesoło”. Drużyny składają się w zawodników wytypowanych przez zakłady pracy, księży, nauczycieli, Straży Granicznej oraz sportowców z klubu.
Dni Piwnicznej - Impreza coroczna mająca na celu prezentację dorobku kulturalnego artystów i zespołów z terenu MiG Piwniczna-Zdrój wzbogacona o występy gwiazd estradowych. Imprezie towarzyszy jarmark rozmaitości na którym prezentują się miejscowi twórcy ludowi , stowarzyszenia z potrawami regionalnymi oraz inne różnorodne stoiska.
Uroczystości rocznicowe przy źródełku św. Kingi - Obchody rocznicy poświęcenia figury św. Kingi przy źródełku w Głębokiem , gdzie jak głosi legenda św. Kinga piła wodę z tego źródełka. Obchodom towarzyszą występy zespołów ludowych oraz zaproszonego zespołu z zaprzyjaźnionego miasteczka z Węgier, degustacja potraw regionalnych i wody ze źródełka.
SIERPIEŃ
Misyjne popołudnie - Msza św. połączona z biesiadą, wydarzenie odbędzie się na Śmigowskich przy Ośrodku Rekolekcyjno-Misyjnym. Organizatorami są Stowarzyszenie Misjii Afrykańskich oraz Towarzystwo Miłośników Piwnicznej.
Dożynki - Jest to impreza o zasięgu gminnym i ma charakter zabawy ludowej z konkursem na wieniec. Konkursowi towarzyszą prezentacje stowarzyszeń biorących udział w Dożynkach wraz z obrzędem dożynkowym i degustacją tradycyjnych potraw regionalnych z danego sołectwa. W tym roku dożynki odbędą się na Kosarzyskach.
Festiwal Pieroga Łomnicańskiego - Festiwal pieroga to degustacja pierogów przygotowanych przez gospodynie z Łomnicy Impreza skierowana jest do mieszkańców i turystów. Podczas degustacji na scenie prezentują się miejscowi artyści i zespoły ludowe.
Spotkanie poezji i muzyki Gór - Wrzosowisko - Czyli Spotkanie poetów gór organizowane jest od przeszło 10 lat. Nad organizacją czuwają poetki piwniczańskie Barbara Paluchowa oraz Wanda Łomnicka-Dulak. Impreza cieszy się dużą popularnością wśród turystów przybyłych z całej Polski. Imprezie towarzyszy odbywający się międzynarodowy konkurs „Sen o Karpatach”. Efektem prac są wydania książkowe wierszy należących do uczestników konkursu−„W liliowej ciszy”−„Wrzosowisko IV”−„Ziemia otulona wierszem”−„Na liliowym zboczu”−„Sen o Karpatach"
Koncert na 100 mandolin - jest imprezą cykliczną łączącą lokalną tradycję gry na mandolinie z promocja regionu. Ideą przedsięwzięcia jest spotkanie zespołów grających na mandolinie i wspólne zaprezentowanie szerokiej publiczności przygotowanego wspólnie repertuaru. Co roku na koncert zapraszany jest inny zespół aby pokazać szeroką gamę repertuaru. Do tej pory w koncertach udział wzięli : Orkiestra Mandolinowa z Warszawy, Kolska, Ukrainy , Słowacji oraz nasza Orkiestra Mandolinowa „ECHO”.
WRZESIEŃ
Szlak Pamięci - To projekt edukacyjno-integracyjny upamiętniający działalność kurierską i przerzutową na terenie Małopolski. W szczególności skierowany jest do młodzieży z terenu gminy Piwniczna-Zdrój, a także całej Sądecczyzny. Ma pomóc uczestnikom odkrywać przeszłość, wzmacniać ich związek emocjonalny z regionem, oraz budować poczucie odpowiedzialności za przyszłość swoją i innych. W programie : rajd, konkursy, gry terenowe, uroczystości przy pomniku, wspólne „czuwanie” przy ognisku.