Przegladaj obiekty z regionu:

Wycieczki piesze

Położenie Piwnicznej w sercu Beskidu Sądeckiego, tuż przy granicy ze Słowacją, czyni z niej doskonałą bazę wypadową na różnego typu wycieczki. Sąsiedztwo znanych kurortów Krynicy, Muszyny czy znajdujących się na Słowacji Wyżnych Rużbachów i Bardejowa, dawna Łemkowszczyzna z zachowanymi perłami architektury – cerkwiami greckokatolickimi oraz stare, zabytkowe miasta Stary Sącz i słowacka Stara Lubownia jak magnes przyciągają turystów. Łagodne beskidzkie szczyty i dostępne stąd również pieszo nieodległe Pieniny ze Szczawnicą zachęcają do wędrówek. Tatry, zarówno Polskie jak i Słowackie, mimo iż wymagają dojazdu, są także niemal na wyciągnięcie ręki. Pokrywające gęstą siecią Beskid Sądecki szlaki rowerowe (długie trasy w dolinach lub kręte górskie ścieżki, tzw. singletracki) zadowolą rowerzystów górskich.

Najpopularniejsze trasy piesze: 

 • Piwniczna - Pisana Hala - Zadnie Góry - Rytro (trasa całodniowa, ok. 7-8 godz.) 
  Wyjście z centrum Piwnicznej, przystanek PKP Piwniczna Zdrój, szlak żółty, z Pisanej Hali szlakiem czerwonym (główny beskidzki), zejście do Rytra szlakiem czerwonym. Trasa z pięknymi widokami - przy wyjściu panorama doliny Popradu i Piwnicznej, przy ładnej pogodzie z Jarzębaków widoczne są Tatry. Przy zejściu do Rytra po prawej stronie ruiny zamku ryterskiego z XIV w.
   
 • Piwniczna - Łomnica (trasa ok. 5-godz.)
  Wyjście na szlak niebieski z przystanku kolejowego PKP, przejście Harcerską Polaną - widoki na Piwniczną, Pasmo Radziejowej, zejście do Łomnicy szlakiem żółtym do przystanku PKP lub PKS (BUS) albo powrót z Łomnicy (PKS lub BUS), ewentualnie spacer brzegiem Popradu.
   
 • Piwniczna - Niemcowa - Kordowiec - Rytro (trasa ok. 6-7 godz.)
  Wyjście z Rynku z Piwnicznej szlakiem żółtym do Niemcowej. Widoki na pasmo Jaworzyny Krynickiej i słowackie Góry Lubowniańskie. Na Niemcowej zmiana szlaku na czerwony w kierunku Rytra (Niemcowa, Kordowiec opisane przez M.Kownacką w "Szkole nad obłokami"). Na trasie znajduje siętakże Poczekaj, gdzie w ostatniej kurnej chacie na terenie Beskidu Sądeckiego mieszkała Ludwika Nowakowa, "Królowa Gór". Podczas zejścia do Rytra urzekające widoki na dolinę Popradu i Rytro. Powrót do Piwnicznej: PKP, BUS, PKS.
   
 • Piwniczna - Piwowarówka - Eliaszówka - Obidza (trasa całodniowa)
  Wyjście z Piwnicznej z ulicy Szczawnickiej szlakiem zielonym na Piwowarówkę, gdzie wznosi się kaplica. Stąd przepiękne widoki na przełom Popradu, Piwniczną, Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Na szczycie Eliaszówki wieża widokowa z rozległą panoramą. Na Obidzy zmiana szlaku na kolor czerwony i powrót do Piwnicznej przez Suchą Dolinę. Po drodze pomnik kurierów. Powrót doliną potoku Czercz, wzdłuż tzw. szlaku kurierów. Z Suchej Doliny możliwość powrotu busem lub autobusem. 
   
 • Piwniczna - Obidza - Jaworki - Wąwóz Homole (trasa całodniowa)
  Szlakiem czerwonym z centrum Piwnicznej do doliny Czercza (Kosarzyska). Istnieje także możliwość dojazdu do Suchej Doliny busem lub autobusem z rynku. Dalej szlakiem czerwonym w kierunku Obidzy, przez Pokrywisko i Jasielnik do Jaworek. Przy ładnej pogodzie z Obidzy roztacza się jeden z piękniejszych widoków na Tatry w Beskidzie Sądeckim. W Jaworkach dojście do Wąwozu Homole - skały, wodospady, prawdziwy cud natury objęty ochroną rezerwatową w ramach Pienińskiego Parku Narodowego (konieczność opłaty za wejście na szlak). Powrót tą samą trasą albo autobusem przez Szczawnicę i Krościenko do Starego Sącza i Piwnicznej.
   
 • Piwniczna - Obidza - Wysoka (Wysokie Skałki) - Jaworki (trasa całodniowa)
  Szlakiem czerwonym z centrum Piwnicznej do doliny Czercza (Kosarzyska). Istnieje także możliwość dojazdu do Suchej Doliny busem lub autobusem z rynku. Wyjście szlakiem czerwonym na Obidzę. Na Przełęczy Gromadzkiej zmiana szlaku na niebieski. Na Przełęczy Rozdziale połączenie Beskidu Sądeckiego z Pieninami. Z tego miejsca bardzo ładne widoki na słowacką Starą Lubownię i tamtejszy zamek. Dalej za znakami niebieskimi przez Wierchliczkę i Smerekową na Wysoką (najwyższy szczyt Pienin). Zejście szlakiem zielonym przez Wąwóz Homole. Powrót tą samą trasą, szlakiem czerwonym przez Pokrywisko na Obidzę lub autobnusem przez Szczawnicę i Krościenko do Starego Sącza i Piwnicznej. 
   
 • Piwniczna - Radziejowa (1262 m n.p.m. - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego) (trasa całodniowa) 
  Początek trasy na Rynku w Piwnicznej, skąd szlakiem żółtym na Niemcową. Na Niemcowej połączenie ze szlakiem czerwonym - nim na Wielki Rogacz i dalej na szczyt Radziejowej (strome podejście na szczyt). Z Radziejowej zejście szlakiem czerwonym na Przehybę (1175m n.p.m.), do schroniska (możliwość posiłku i noclegu). Powrót szlakiem niebieskim do Rytra. Z Rytra busem lub autobusem do Piwnicznej. 

 

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 105, W tym miesiącu: 2439
Wszystkich odwiedzin: 699294
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.