Przegladaj obiekty z regionu:

Wierchomla Wielka

Wierchomla Wielka – wypoczynkowa miejscowość (około 650 mieszkańców, powierzchnia 3120 ha), położona w dolnej części potoku Wierchomlanka. Do czasu wybudowania w sąsiedniej Wierchomli Małej stacji narciarskiej, mieszkańcy wioski zajmowali się głównie rolnictwem, obecnie funkcjonują tu pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne stanowiące całoroczną bazę noclegową dla turystów i narciarzy. Zakupy można zrobić w kilku niedużych sklepach, w miejscowości znajduje się także szkoła podstawowa.

Znakomite położenie wsi oraz naturalne wypływy wód mineralnych stanowią o wielkiej atrakcyjności terenu nie tylko dla miłośników wycieczek górskich i narciarzy, ale także dla turystów preferujących mniej aktywny wypoczynek. W miejscowym kamieniołomie eksploatowany jest piaskowiec magurski używany najczęściej do utwardzania dróg i torowisk.

Wierchomla Wielka lokowana została w roku 1595 przez kardynała Jerzego Radziwiłła i podobnie jak sąsiedni Zubrzyk i Wierchomla Mała przez wieki wchodziła w skład państwa muszyńskiego. Do 1947 roku zamieszkana głównie przez ludność łemkowską. Z tego okresu pochodzi wybudowana w 1821 r., wpisana do rejestru zabytków, greckokatolicka cerkiew p.w. Św. Michała Archanioła (obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki).

 

 

 

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 145, W tym miesiącu: 2479
Wszystkich odwiedzin: 699334
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.