Przegladaj obiekty z regionu:

Wierchomla Mała

Wierchomla Mała – wioska (90 mieszkańców, obszar 828 ha), najmniejsza z miejscowości gminy tworząca wraz z Wierchomlą Wielką jedno sołectwo, położona u podnóża Pustej Wielkiej (1061 m npm.).

Dzięki zlokalizowanej tu stacji narciarskiej "Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla"  to prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Z wytyczonych w obu Wierchomlach szlaków oraz dróg gruntowych korzystają  również kolarze górscy, a odbywające się cyklicznie, na specjalnie przygotowanych trasach zjazdowych stacji narciarskiej, zawody w downhillu ( zjeździe na rowerach górskich) przyciągają coraz liczniejsze rzesze zawodników i fanów tego sportu.

Na turystów czeka trzygwiazdkowy hotel, pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne i liczne kwatery prywatne.

Wierchomla Mała, lokowana w roku 1603, podobnie jak Wierchomla Wielka znajdowała się w obrębie państwa muszyńskiego i zamieszkiwana była przez ludność łemkowską do roku 1947 i przymusowego przesiedlenia ich w ramach akcji "Wisła" na tzw. Ziemie Odzyskane. Opuszczone gospodarstwa zostały przejęte wówczas przez ludność polską z powiatu sądeckiego.

 

 

 

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 113, W tym miesiącu: 2447
Wszystkich odwiedzin: 699302
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.