Przegladaj obiekty z regionu:

Łomnica Zdrój

Łomnica-Zdrój

Duża wieś turystyczno-uzdrowiskowa w dolinie potoku Łomniczanka, zamieszkana przez ok. 2000 osób.  

Wymieniana w XIV w. w akcie lokacyjnym Piwnicznej, na przełomie XV i XVI w. zanikła, a jej ponowna lokacja miała miejsce w drugiej połowie XVI w. Zasadźcą i jednocześnie pierwszym sołtysem był mieszkaniec Piwnicznej Klemens Bartyzelowicz.

Według ludowych podań Łomica została przed wiekami zasiedlona przez tatarskich osadników, czym tłumaczy się nieraz odmienność łomniczańskiej gwary i zwyczajów.

W czasie II wojny światowej m.in. na terenie Łomnicy i w rejonie Hali Łabowskiej działał oddział partyzancki mjra Juliana Zubka „Tatara”. Na położonej ponad Łomnicą Hali Łabowskiej (w głównym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej) co roku we wrześniu odbywa się Turystyczny Zlot im. Mjr Juliana Zubka „Tatara”. Zlot poświęcony jest pamięci byłych partyzantów 9 Kompanii 3 Batalionu I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej działających ma terenie Sądecczyzny podczas II wojny światowej. Przybywają na niego byli partyzanci oraz ich rodziny. Imię mjra Zubka nosi zespół szkół w Łomnicy, natomiast jego grób znajduje się na cmentarzu w Piwnicznej. 

Łomnica znana jest również z regionalnej potrawy – pierogów łomniczańskich (czasem zwanych także mordoniami), na temat których krąży wiele anegdot. Potrawę tę przyrządza się z tartych ziemniaków z farszem z gotowanych ziemniaków i bryndzy. Pierogi są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Od kilku lat we wsi organizuje się Festiwal Pieroga Łomniczańskiego, podczas którego odbywają się występy zespołów regionalnych, warsztaty i konkursy kulinarne. We wsi działa także Zespół Regionalny „Piyrogi Łomnicońskie”.     

Innym kulinarnym walorem Łomnicy są także występujące tu źródła wód mineralnych (przy wodospadzie, „Golgota” w dolinie potoku Wapiennik) – szczaw wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowych.                                                                                                                                                            

W 1924 r. uruchomiono tu dom kąpielowy o ponad 20 pokojach z pensjonatem. Wodę ogrzewano krążącą w wężownicach parą – zgodnie z ówczesnymi wymogami balneotechniki. W cztery lata później uruchomiono kąpiele borowinowe i mineralne.  

Prężnemu rozwojowi uzdrowiska przeszkodził brak dogodnego dojazdu, później zaś – wybuch II wojny światowej. Zniszczony przez powódź dom kąpielowy tuż przed II wojną światową z czasem nie został odbudowany, jednak przydomek „Zdrój” pozostał w nazwie miejscowości do dziś.   

Malownicze położenie Łomnicy (400-900 m n.p.m.) przyciąga licznych turystów. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają tu do dyspozycji sporo tras pieszych, rowerowych i narciarskich, którymi dotrzeć można m.in. na Łabowską Halę. Na potoku Łomniczanka znajduje się niewielki wodospad (o wysokości ok. 3 m) będący pomnikiem przyrody. Bogata baza noclegowa pozwala uczynić z miejscowości punkt wypadowy na różne wycieczki.

Loading
Projekt i realizacja
© 2011-2021 netkoncept.com
skycms

Licznik wizyt:
Dzisiaj: 232, W tym miesiącu: 2945
Wszystkich odwiedzin: 699800
Informacja Turystyczna Piwniczna Zdrój
33-350 Piwniczna-Zdrój, Rynek 11
informacjapiwniczna@o2.pl
tel.: 18 446 83 25
„Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -
Republika Słowacka 2007-2013.